Ahşap Ev Modelleri Nedir? Ahşap Ev Fiyatları

Ahşap ev modelleri, doğal malzemelerden yapılmış olan, çevre dostu ve rahat yaşam sunan evlerdir. Bu evler farklı büyüklük, şekil, stil ve tasarımlarda inşa edilebilir. Ahşap ev modelleri, ahşap ev yapımında kullanılan ağaç türüne, evin mimari planına, evin büyüklüğüne, stiline ve iç-dış tasarımına göre farklılık gösterebilir. Ahşap ev fiyatları ise birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu yazımızda ahşap ev modelleri ve ahşap ev fiyatları hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz. Eğer merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Ahşap Ev Modelleri

Ahşap ev yapımı hem maddi açıdan avantajlı hem de manevi açıdan huzur veren bir yatırımdır. Bu sürece başlarken birçok ahşap ev modeli olduğunu fark edebiliriz. Bu modeller arasında seçim yapmak dönem dönem zor olabilir. Sizin için ahşap ev modellerini ele aldık.

Kütük ev

Bu evler tamamen kütükten yapılmıştır. Doğal görünüme sahiptirler. Dayanıklı sıcak ve sağlamlardır. Genellikle dağlık ve ormanlık alanlarda tercih edilmektedirler. Kütük evlerin fiyatları, kütüklerin kalitesine, boyutuna ve işçiliğine göre değişmektedir. Ahşap ev modelleri arasında en pahalı olan evlerdendir.

Ağaç Ev

Ağaçların dalları veya gövdelerinin üzerinde bulunan hava olan evlerdir. Ağaç evler macera ve doğa sevenler için idealdir. Genellikle, küçük, basit ya da hafif yapılıdırlar. Fiyatları, evin türüne, büyüklüğüne, tasarımına ya da güvenliğine göre değişmektedir.

Prefabrik Ev

Fabrikada yapılan, parçaları ayrı ve taşınan, monteli evlerdir. Hızlı ve kolay bir şekilde inşa edilebilirler. Farklı boyut şekil ve tasarımlarda olabilirler. Fiyatları tamamen evin malzemesine, büyüklüğüne ve nakliye masraflarına göre değişmektedir. Prefabrik evler, ahşap ev modelleri arasında orta seviyede fiyatlı olanlardır.

Modern Ev

Ahşap malzemenin yanı sıra cam, metal, beton gibi malzemelerin de kullanıldığı çağdaş ve şık görünüme sahip evlerdir. Modern evler, genellikle düz çizgiler, açık alanlar, bol ışık ve renkli detaylar ile bağdaştırılmaktadır. Farklı mimari stiller ve konseptler ile inşa edilebilirler. Fiyatları, malzemenin büyüklüğüne, tasarımına ve işçiliğine göre değişmektedir. Ahşap ev modelleri arasında en çok çeşitlilik gösteren ve en geniş fiyat aralığına sahip olan evlerdendir.

Ahşap Ev Yapımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu evleri yaparken, evin kalitesi, güvenliği, konfor ve estetiği gibi detaylar çok önemlidir. Bu sebeple ahşap ev yapımı için dikkat etmememiz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan ilki uygun arazi seçimidir. Arazinin; büyüklüğü, şekli, eğimi, zemini, iklimi, manzarası, ulaşımı, altyapısı, elektriği, suyu ve kanalizasyonu gibi faktörler ahşap ev yapımı sürecini etkilemektedir. Arazinin yerel yapı izinlerine uygun olması önemlidir. Bunun dışında bir diğer unsur, ahşap ev yapımı için uygun bir ağaç türü seçmektir. Ağacın cinsi, kalitesi, boyutu, şekli, rengi, dokusu, yoğunluğu, dayanaklığı, esnekliği, kuruması, işlenmesi ve bakımı gibi özellikler ahşap ev yapımını etkilemektedir. Ağacın doğal, sağlıklı, çevre dostu olması da önemlidir.

Bir diğer unsur ise uygun bir ahşap ev modeli seçmektir. Ahşap ev modeli, ahşap evin mimari planını, stilini, tasarımını, büyüklüğünü, şeklini, iç ve dış görünümünü belirlemektedir. Tüm bunları ihtiyaçlarımıza, zevkimize, bütçemize ve arazimize uygun olacak şekilde seçmeliyiz.

Ahşap ev yapımı için uygun bir ahşap ev firması seçmemiz gerekmektedir. Ahşap ev firması ahşap ev yapımının kalitesini artıracak, güvenliğini sağlayacak, hızını artıracak şekilde yapmalıdır. Firma güvenilir, profesyoneli yetkin, referanslı, lisanslı ve sertifikalı olmalıdır. Bu evlerin yapımı için uygun bir ahşap ev sözleşmesi yapmalıyız. Ahşap ev sözleşmesi, ahşap ev yapımının tüm detaylarını, şartlarını, haklarını, sorumluluklarını, yükümlülüklerini ve sürelerini belirlemektedir.

Ahşap Evlerin Avantajları Nelerdir?

Bu evler, doğal çevre dostu malzemelerden yapıldıkları için yaşam alanlarınıza sağlık, konfor ve estetik katarlar. Isı yalıtımı sağladıkları için kışın sıcak yazın ise serin tutan yapılardır.

Dayanıklı ve sağlam yapıları sayesinde depreme dayanıklı ve yangına karşı dirençlidirler. İnşaları ve kurulumları da oldukça kolaydır. İstediğiniz şekil, boyut ve tasarımda yapabilirsiniz.

Dekore etmesi de oldukça kolay ve eğlencelidir. Doğal bir görünüme sahiptirler. Bu yüzden farklı renk ve desene sahip aksesuarlara hızlıca ve kolayca uyum sağlamaktadırlar. Doğal yaşam alanı sunarlar. Bu yüzden yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir ve de kendi kişiliğinizi tamamen dışarıya yansıtacak huzur ve enerji ortamına kolayca ulaşabilirsiniz.

Ahşap Ev Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Fiyatlar, ahşap ev yapımı için kullanılan malzemelerin kalitesine, büyüklüğüne, stiline, ahşap evin tasarımına, işçiliğine, izolasyonuna, ahşap evin aksesuarına ve nakliye-montaj masraflarına göre belirlenmektedir.

Fiyatlar ayrıca; piyasa koşullarına, döviz kurlarına, arz ve talep dengesine ve izinlere bağlıdır. Ahşap ev fiyatları için etkileyici faktör çok olduğu için fiyatları net olarak belirlemek zordur.

Ahşap ev fiyatlarını öğrenmek için Tuğra Konteyner ve Prefabrik web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ya da dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Böylece fiyat teklifi alabilir bütçenize uygun olan ahşap evi seçebilirsiniz.

Ahşap ev modelleri ve ahşap ev fiyatları hakkında bilgi verdiğimiz bu blog yazımızın sonuna geldik. Ahşap evler, doğal, sağlıklı, konforlu, estetik, dayanıklı, ekonomik ve yaratıcı yaşam alanları sunan evlerdir. Farklı ağaç türleri ve mimari tasarımlar ile inşa edilirler. Fiyatları ise birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Ahşap ev yapımı hem maddi hem de manevi bir yatırımdır. Yapım sürecinde hem kaliteye hem dayanıklılığa dikkat etmek çok önemlidir. Daha fazla bilgi almak için web sayfamıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızı okumak için tuğra konteyner prefabrik blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.